Okna historyczne

Nasze okna zadowolą najbardziej wymagającego konserwatora zabytków.

Jako eksperci od renowacji zabytkowych okien jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci w restauracji Twojego zabytkowego domu.

Zabytkowe budynki nie tylko zachwycają swoim pięknym wyglądem, ale są również ważnym dobrem kulturowym dla ogółu społeczeństwa. Dlatego zachowanie takich budynków leży w interesie społeczeństwa i jest regulowane przez prawo. Ochrona zabytków dotyczy nie tylko budynków, ale także detali, takich jak okna pomnika historycznego. Jeśli funkcjonalność zabytkowych okien i drzwi wejściowych zostanie naruszona, ucierpi na tym cała konstrukcja budynku. Tutaj musi nastąpić gruntowny remont drzwi i okien wejściowych lub nawet wymiana.

Okna historyczne

Przyjaciele starych budynków uwielbiają historyczny styl, którym nadal emanują stare budynki.
Budynki, zwłaszcza w oryginalnym stanie, są imponującymi świadkami naszego dziedzictwa kulturowego. W zależności od epoki, z której pochodzi zabytkowa budowla, okna prezentują również swoje indywidualne cechy, które nadają budynkowi charakter. Na przykład w domach średniowiecznych okna były rozmieszczone raczej nieregularnie, podczas gdy w budynkach barokowych były one ściśle symetryczne.
Im starszy zabytkowy dom, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zachowały się oryginalne okna z okresu budowy. Niemniej jednak istnieją budynki z oknami, które mają już grubo ponad 200 lat. Takie stare okna to prawdziwy skarb – pod trzema względami: W dobrze zachowanym stanie często znacznie podnoszą ogólną wartość nieruchomości dzięki swojemu pięknu oraz umiejętnemu wyglądowi i wykonaniu. Po usunięciu takie zabytkowe okna są cenne jako autentyczne zamienniki okien w renowacjach budynków z tej samej epoki.
Dlatego w firmie Okna Fram jesteśmy szczególnie dumni z posiadania szerokiego asortymentu oryginalnych szyb okiennych z minionych epok dostępnych dla naszych klientów. I ostatecznie, te stare ramy okienne służą jako ważny materiał demonstracyjny dla wykwalifikowanych rzemieślników i konserwatorów, umożliwiając im odtworzenie okien tak wiernie, jak to możliwe, oryginałowi.

Okna historyczne
Renowacja okien historycznych

O czym należy pamiętać przy renowacji zabytków

Dla ochrony zabytków ważne jest, aby nowe lub odrestaurowane okna zawsze harmonijnie wpisywały się w wygląd budynku i jednocześnie ukazywały specyfikę epoki historycznej.
Wiele elementów wykonano z drewna, często używano żelaza. Dlatego tworzywa sztuczne lub nowoczesne metale, takie jak aluminium, zwykle nie mogą być stosowane jako materiały na okna drewniane w ochronie zabytków.

Ochrona zabytków ma na celu zachowanie stanu pierwotnego.

W ochronie zabytków należy również uwzględnić historyczne detale danej epoki, takie jak okucia wykonane z mosiądzu, szczeble czy elementy niklowane. Przeszklenia muszą również posiadać autentyczność historyczną: w stosownych przypadkach należy wybrać szkło antyczne, witraże lub szkło z ciętą i dekorowaną powierzchnią.
Fundamentalne znaczenie dla ochrony zabytków ma także specyficzna stylistyka epok historycznych, jak zaokrąglone łuki odcinkowe historyzmu czy asymetryczne formy secesji.

Szczególnie, jeśli z biegiem czasu okna zostały zniszczone, warto podjąć próbę przywrócenia pierwotnego stanu optycznego. Aby to osiągnąć, my, nasi koledzy rzemieślnicy, konserwatorzy zabytków i oczywiście sami właściciele budynków postępujemy jak detektywi: sprawdzamy czy pod wieloma warstwami lakieru na starym oknie wciąż można znaleźć ślady oryginalnej farby? Czy istnieją stare fotografie lub obrazy, na których można zobaczyć oryginalny projekt okien?

Ustalenia te stanowią następnie podstawę do szczegółowych planów renowacji, które przedkładane są urzędu w celu zatwierdzenia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w renowacji zabytkowych okien, doskonale znamy przepisy i służymy fachową poradą.

Okna łukowe renowacja

Renowacja okien czy wymiana ?

„Tak stare, jak to możliwe, tak nowe, jak to konieczne” mogłoby być mottem renowacji zabytkowych okien. Dlatego przy każdej renowacji pojawia się pytanie: konserwacja czy wymiana okien? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników: Stan okien, cel renowacji okien lub restauracji zabytkowego domu, ale także konieczność poniesienia kosztów dla właścicieli budynku.

Rekonstrukcja okien historycznych

Renowacja lub wymiana okien w ochronie zabytków

Aby jak najdłużej zachować zabytkowe okna w pierwotnym stanie, zawsze należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi konserwatorskie.
Te środki ochrony zabytków obejmują prace porządkowe i konserwacyjne.
W przypadku drobnych usterek można je usunąć i zachować pierwotny stan elementów zabytkowych. Przy tak drobnych pracach remontowych należy przywrócić jedynie użyteczność, aby uszkodzenia nie stały się nieodwracalne, a nawet rozprzestrzeniły się na ściany.

Ważne jest, aby do renowacji i konserwacji używać historycznych technik i autentycznych materiałów, takich jak farby olejne lniane, sosna, modrzew czy meranti.
Aby zachować autentyczność historyczną, należy również zachować naturalne oznaki starzenia. Ponieważ jednak duża liczba zabytkowych okien wykonana jest z drewna, które w przeciwieństwie do aluminium i tworzywa sztucznego jest bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych, konieczna może być wymiana całego elementu.
Jednak dziś w dziedzinie ochrony zabytków możliwe jest bardzo autentyczne naśladowanie stylów historycznych. Należy tu wziąć pod uwagę podstawowe kształty, takie jak szerokość listwy czołowej okna. Ważny jest również dobór odpowiedniego drewna. W grę wchodzą sosna, modrzew, dąb czy meranti.

Argumentem przemawiającym za wymianą całego okna jest to, że nie tylko przywraca to autentyczny wygląd, ale okno spełnia wówczas wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, a także ma podobnie dobre wartości w zakresie izolacji akustycznej i antywłamaniowej zabezpieczenia jak okna i drzwi wejściowe wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego.

Renowacje zabytkowej stolarki okiennej
Restauracja okien historycznych

Wymiana okien

Jeżeli konserwacja starego okna nie jest już możliwa lub nie ma sensu ze względów rzemieślniczych, konstrukcyjnych, a nawet ekonomicznych, należy wymienić okno zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi konserwacji zabytków. Idealnie, jeśli jedno z okien z naszej historycznej kolekcji okien będzie pasowało do Twojego domu. Ale nawet jeśli potrzebne jest zupełnie nowe okno – lub jeśli w przypadku dużych zabytkowych budynków całe elewacje mają być wyposażone w nowe okna – zapewniamy, że wymiana okien emanuje autentycznym urokiem minionych stuleci.

Z najwyższym kunsztem wykonujemy stolarkę okienną i okiennice, które nawiązują do zabytkowych modeli i harmonijnie wpisują się w charakter okolicy otaczającej zabudowy. Aby możliwe było odtworzenie pierwotnego wyglądu, konieczne może być poczynienie ustępstw w zakresie wartości izolacyjności termicznej, które są obecnie wymagane przez prawo. Jeśli Twój dom jest budynkiem zabytkowym, warto więc wystąpić o zwolnienie i indywidualnie sprawdzić, w jaki sposób można w inny sposób poprawić bilans energetyczny domu.

Wymiana okien historycznych
Okna historyczne wrocław
historyczne okna kraków
rzemiosło okna zabytkowe gdańsk

Nasze rzemiosło dla Twojej zabytkowej nieruchomości

Jeśli ty również posiadasz zabytkowy dom w starym budownictwie lub inną nieruchomość zinwentaryzowaną lub wpisaną na listę zabytków,  jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeśli chodzi o renowację okien.
Jako stolarze z pasją jesteśmy ekspertami w obróbce drewna – klasycznego budulca zabytkowych okien. Nasze serce należy do szczegółowej, wysokiej jakości renowacji stolarki drzwiowo okiennej i renowacji Twojego budynku. Czy to stara chata, czy okazały budynek – możesz polegać na naszym wieloletnim doświadczeniu i ścisłej współpracy z organami odpowiedzialnymi za ochronę zabytków.
Skontaktuj się z nami, a my z niecierpliwością czekamy na poznanie Ciebie i Twojej nieruchomości!

Fram Okna drewniane od wielu lat z powodzeniem podejmuje się wymagających i złożonych projektów produkcji i montażu okien w obiektach zabytkowych. Współpracujemy z architektami, zarządcami obiektów i wykonawcami robót.

W Fram okna drewniane rozumiemy, jak ważne jest zachowanie historycznych cech i integralności architektonicznej okien i drzwi. Aby odpowiednio dostosować się do każdego projektu, oferujemy standardowe i niestandardowe rozwiązania projektowe, aby dopasować się do historycznych właściwości okien lub drzwi.

Okna zabytkowe

Usługi

Na każdym etapie historycznego projektu zapewniamy wysoki poziom wiedzy fachowej oraz profesjonalizm.

Okna drewniane historyczne
Producent okien drewnianych Bielsko-Biała
Okna historyczne producent

KIEROWNICY PROJEKTÓW ARCHITEKTONICZNYCH

Kierownicy projektów architektonicznych firmy Fram Okna utrzymują profesjonalne relacje z ze specjalistami z branży historycznej i posiadają głęboką wiedzę na temat budynków zabytkowych, zapewniając system wsparcia dla projektów restauracji okien i drzwi.

KOORDYNATORZY PROJEKTÓW ARCHITEKTONICZN

Aby zapewnić maksymalne wsparcie w procesie prowadzenia projektów historycznych nasi koordynatorzy dostępni są na każdym etapie prac. Zapewniają wsparcie od początkowych konsultacji poprzez tworzenie prototypów i ostateczne prace montażowe.

kompleksowe projektowanie

Fram Okna drewniane do każdego projektu tworzy kompleksowy plan prowadzenia realizacji.  Nasi koordynatorzy z pełnym oddaniem pracują od koncepcji do realizacji. Dzięki temu Fram Okna realizuje najbardziej skomplikowane i złożone projekty produkcji stolarki historycznej.

SZYBKIE PROTOTYPOWANIE

W celu szybkiego zatwierdzenia przez komisję konserwatorską Fram Okna drewniane oferuje usługi szybkiego prototypowania i przygotowania materiałów projektowych.

WYBRANE PROJEKTY KONSERWATORSKIE